SZERVEZET- ÉS TÁRSADALOM-FEJLESZTÉS
Nem szokványos manapság, hogy két ügyvezető van egy vállalat élén. Persze biztosan van előnye a gyakorlatban, például hogy egyszerre egy időben két különböző helyen lehetnek jelen a cég csúcsvezetői és elmondhatnak két beszédet akár ugyanabban a másodpercben is. Most azonban egészen más jutott eszembe erről a felsővezetői megoldásról.
A kapitalizmus ismérve, hogy egy cég szervezetének központi gondolata az eredmény és a profit maximalizálása. PONT.
Ugyanakkor egyre erőteljesebben markánsabban fogalmazódik meg a szervezeteken belül és kívül is, hogy egy cég a saját érdekén kívül az összes érintett fél (stakeholder) érdekét is vegye figyelembe és a közjót is szolgálja egyben.
Több évtizedes kísérlet immár (több kevesebb sikerrel) a CSR politika, azaz a vállalatok társadalmi felelősségvállalási programja. Meggyőződésem azonban hogy az igazi áttörés ezen a területen még nem igazán következett be.
Játsszunk el tehát a gondolattal képzeletben, hogy mi lenne, ha egy co-CEO szemléletet alkalmaznánk, azaz a duális vezetés egyik tagja továbbra is a PROFIT maximalizásra "szakosodna" (shareholder interest), a másik csúcsvezető azonban az összes (többi) érintett fél (stakeholder) érdekében tevékenykedne.
Ez a tandem valóban tükrözné a profit + közjó koncepciót!
...és persze "amit el tudunk képzelni azt meg is tudjuk valósítani," nemde?
Milyen feladatmegosztás képzelhető el egy ilyen struktúrában a "két főszereplő" vonatkozásában:
- például jog/gazdaság/üzemeltetés versus sales/service/marketing
Egyébként eleve szerintem a második csoporthoz illeszkedik jobban a KÖZJÓ - szolgálat, (CSR, adományozási kérdések, pro-bono vállalások, stb.) de jó megoldás lehet akár egy érme feldobása is a szerepmegosztásra, - és ez alapján dönteni, hogy kihez is kerüljön egy-egy terület. De ne feledjük itt mindenki már úgyis SZERENCSÉS lesz, akár megkapja ezt a nemes feladatot, akár nem, hiszen eleve már egy olyan szervezet tartozik hozzá majd, ahol a versenyelőny megjelenése is biztosra vehető.
Mindannyian tudjuk vagy lelkünk mélyén érezzük, hogy ha a társadalom szemében egy vállalat nemcsak a profit terén sikeres, hanem a közjó-előmozdításban is, felvállalva a duális csúcsvezetőséget és a share- és stakeholder igénykielégítést egyaránt, nos akkor hosszú távon mindenképp a szerencse is mellé szegődik.
Amennyiben a kedves Olvasóban felrémlik a ".....ha én közjó megtestesítő Co-CEO lehetnék" ....nóta, de a folytatásra, hogy mit is tenne előszőr nincs (még) válasza - akkor nálam kérhető egy kis plusz segítség!
MMI Sustainability mentor, GreenHR expert