Dr. Molnárné László Andrea összefoglaló sajtóközlemény írása alapján:
2025. május 20-án, a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Akadémiai Bizottság (MTA-VEAB) és székháza adott otthont annak az interdiszciplináris konferenciának, amely a Bizalom az AI korában címet viselte, s egyben az emberiség egyik legégetőbb kérdését tette gondolkodásunk középpontjába. A Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Akadémiai Bizottsága mellett társszervező volt a Mind Mate Inspiráció Egyesület is.
Több mint 20 előadó volt a rendezvényen, egyaránt hazai és külföldi szakemberek. A rendezvény nem csupán tudományos diskurzus volt: tudósok, egyetemi oktatók, vállalati szakemberek, valamint egy fiatal diákkutató közös térbe helyezve gondolkodtak arról, mit jelent ma bízni – egymásban, rendszerekben, technológiákban. A mesterséges intelligencia térnyerésével a bizalom fogalma – mint elhangzott – mélyreható átalakuláson megy keresztül. Egyes előadók szerint már nem is beszélhetünk klasszikus értelemben vett bizalomról; mások úgy vélték, hogy a fogalom jelentésének kitágítására van szükség, amelyet társadalmi szinten is tudatosítani kell.
A konferencia egyik központi felismerése az volt, hogy míg a technológia korábbi formái – például a számológép vagy navigációs rendszer – automatikusan kivívták az emberek „vak bizalmát”, addig az AI és ember közti kapcsolat egy új típusú, feltételes és folyamatosan újraépülő bizalmi tér megteremtését kívánja. A „Trust me” világából a „Show me” logikája felé mozdulunk: nem elegendő az ígéret – az átláthatóság, a bizonyítható eredmény és a kritikus kontroll válik elsődleges mércévé. A nap során elhangzott gondolatok között ott volt a küzdés, az értékteremtés és az emberi jelenlét jövőbeli szerepe is. Vajon elvész-e a munka értelme? Mivel ruházhatjuk fel új jelentéssel az emberi alkotást és döntést a gépi racionalitás korában? A válasz nem pesszimista, de őszinte: az emberi értelem nem vész el – de új definícióra szorul.
A konferencia különleges hangulatát tovább emelte, hogy a szünetekben Ország-Krisz Axel mesterséges intelligencia segítségével komponált zeneművei csendültek fel, klasszikus versek átdolgozásai formájában – az alkotó maga is tudományos előadóként volt jelen.
A konferencia tanulsága egyértelmű: a bizalom nem múlt idő, hanem jövőbe mutató feladat. A mesterséges intelligencia korában a kritikus gondolkodás nem csupán képesség, hanem túlélési feltétel. S az ilyen alkalmak – ahol ennyiféle nézőpont találkozik – nem csupán választ keresnek, de új kérdéseket is felvetnek, amelyekből közösen épülhet a jövő.
A konferencia további információi és felvett előadásai visszanézhetők:
Konferencia felhívás: Link és részletes program: Link
Konferencia előadások, szekciónként: Plenáris elődások, I. Szekció, II. Szekció, III. Szekció, Nemzetközi perspektívák
MMI mentor előadások: Pintér Gábor, Dr. Zuti Pál, Alföldi István, Kalamár Beáta, Balogh Attila
Meghívott MMI partnereink előadásai: Csillag Gabriella , Dr. Halász Rita
Fotó: magánarchívum, csoportkép a személyesen megjelent előadókról