Új EU-s AI szabályozás

Az AI ACT jelentősége és kapcsolódó MMI gondolatok a témában

2024. augusztus 1.-től életbe lép az EU új Mesterséges Intelligencia szabályozása, az ún. AI ACT és ezzel kapcsolatban MMI Egyesületünk témához értő mentorait is megkérdeztük, miben látják a változást, a szabályozás értékét és miben számíthatunk további kérdésekre, megválaszolandó pontokra e területen!

Alföldi István (MMI alelnök és Mesterséges Intelligencia témafelelős, korábbi NJSZT ügyvezető és digitális esélyegyenlőségi vezető) gondolatai a témában:

Az AI(MI) "írástudás" kérdése is. Mindenki számára elérhetővé és érthetővé kell tenni az MI "civil", azaz a napi átlagos érintett polgár MI műveltségi hiányának veszélyeit, amit az AI ACT sem tud megszüntetni. Milliók - világszinten milliárdok - felkészítésének írástudói felelősségéről van szó és máris késésben vagyunk. A "Hogyan használd" evangelizációja nélkül a legjobb AI ACT-ok sem fognak sokat érni.

Szekrényi Péter (Digital Pedro és a Digitalis átalakulások szakértője, MMI mentor) szerint:

Az AI lehet az emberiség legnagyobb ellensége a következő évtizedben, vagy akár a legnagyobb találmánya is. Minden azon múlik, hogy ez a generáció mennyire tudatos és hogyan szabályozza az egyre sokrétűbb mesterséges intelligenciát. Ennek kiemelkedő példája az AI ACT, mely egyenlőre az EU-ra korlátozódik (és ez egyben a leggyengébb pontja).

Szeretném kiemelni belőle, hogy az AI megoldásokra vonatkozó elszámoltathatóság és átláthatóság mellett jelenleg 4 kockázati szintet is megkülönböztet a szabályozás terén, úgymint: elfogadhatatlan kockázat, magas, limitált és minimum kockázat. Tehát nem minden megoldás esik ugyanazon szabályozás alá. Amennyiben egy óriás gyárban a gyártósor teljesen automatizálva lesz, kiváltva ezzel közel 100%-ban a humán munkaerőt, az magas kockázatúnak számít, miközben az AI segítségével írt zene biztosan a minimum kockázat besorolást kapja majd. Kérdés: Ha lesznek AI színészek és politikusok, az hova sorolandó vajon? 

Összességében elmondható, hogy ez nem egy végleges megoldás, hanem ahogy az alkalmazott AI fejlődik, úgy fog ez a nagy szabálykönyv is vele együtt módosulni, bővülni.

Illetve reméljük, hogy Kína és az USA is hamarosan követni fogja az EU példáját valami hasonló megoldással, sőt egyszer még a közös metszet is elképzelhető talán, mert egyenlőre minden hatalom máshogy közelíti meg a kérdést.

Pintér Gábor (MMI elnök és Thought Leader) véleménye:

Minden technológiát lehet jóra és kevésbé hasznos dolgokra használni. Nagy felelősség bánni ezekkel az eszközökkel, amelyek megváltoztatják a világunkat és benne minden ember lehetőségeit, hasonlóan más ipari forradalmakhoz. Felelősségteljesen, értő szemmel és egymást támogatva kell a vállalkozásoknak, szervezeteknek, egyéneknek is részt venni a digitális kor előnyeinek kiaknázásában, a negatív hatások minimalizálásában, lehetőség szerinti elkerülésében. Az MMI küldetése, hogy tapasztalataink és tudásunk révén mi is segítsük az érintett feleket és együttműködő AI-t építsünk magunk, az élhető közösségek és akár az ezáltal megújuló technológiák és innovatív megoldások számára is.

Egyik korábbi állásfoglalásunk és összefoglalónk a YouTube csatornánkon elérhető, melyet egy 2 részes digitalizációs beszélgetésünk után osztottunk meg. Ennek lényege az alábbi 5 pontban volt összevonható és továbbra is aktuális:

https://mindmate.hu/ai-rules-for-the-sustainable-future

  • A technológiai megoldásoknak, beleértve a mesterséges intelligenciát, az általános egyéni vagy társadalmi, gazdasági jólétet és az emberi élet biztonságát, az emberi jogok érvényesülését kell szolgálniuk.
  • Az AI technológia minden megvalósítása olyan megoldás, amely az etikus összehangolást, hatékonyságot, eredményességet, automatizálást, egyszerűsítést és digitalizálást célozza meg. Csak azokat a megvalósításokat javasoljuk, ahol az emberi felelősséget nem helyettesítik megoldási elemekkel, így végső soron legalább egy jogi személy felelős minden szempontból.
  • Hibák előfordulhatnak és hamis információkon vagy döntési módszereken alapulnak, ezért fontos a megoldásokban a kockázatok kiemelése és a megoldásért felelős tulajdonosok megnevezése. A közlekedéshez és játszóterekhez hasonlóan a megoldástulajdonosoknak minden ésszerű erőfeszítést meg kell tenniük a biztonságos használat és az érvényes információs eredmények biztosítása érdekében.
  • Minden technológiai vállalatnak közzé kell tennie és szabályoznia kell saját fejlesztési keretrendszerét az AI fejlesztésére vonatkozóan mind etikai, mind emberi életminőségi szempontból.
  • Az innovációs folyamatoknak arra kell összpontosítaniuk, hogy biztosítsák a biztonságos és megbízható munkaátalakítást, valamint az emberi és gépi lefedettség megfelelő egyensúlyát. Minden mesterséges intelligencia-megoldásnál kötelező előzetes felmérések elvégzése, amelyek figyelembe veszik a lehetséges negatív és pozitív hatásokat, az emberi munkaerőt érintő kockázatokat.

István szavaival zárva a gondolatokat: "Mivel a változás sebessége elképzelhetetlen, nincs más dolgunk, mint elkerülni a hibákat és betartani ezeket a szabályokat."

Csatlakozz hozzánk!

Kérdezz az életeddel, munkáddal vagy lelki fejlődéseddel kapcsolatban és találj mentorodra!
Segíts tapasztalatoddal, gondolataiddal és járulj hozzá a közösségi gondolkodáshoz!